Naujausios sąskaitos už šildymą, elektrą, taip pat maisto kainos kelia žmonėms siaubą ir neviltį. Bet Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė tik kartoja, kad kainos – ne jos reikalas.

Socialdemokratai dar vasarą įspėjo apie nevaldomą kainų kilimą. Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) kreipėsi į Vyriausybę reikalaudama imtis paskutinės minutės priemonių, kad kainų smūgis žmonėms būtų ne toks skaudus.

„Negalime kištis į laisvą rinką”, – nuolat teisinasi I. Šimonytė. Valdantieji konservatoriai ir liberalai teigia, kad jų valdžia „padarė viską”, ką galėjo – bet akivaizdu, kad tuos kelis pridurtus eurus jau suvalgė ir toliau valgys infliacija ¬ pinigų nuvertėjimas, kylančios kainos, žmonių perkamosios galios nykimas.

I. Šimonytė nutyli, kad daugeliui žmonių darbo užmokestis nedidės nė tais keliais eurais, taigi faktiškai sumažės dėl infliacijos.

Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė negaili karčių žodžių valdantiesiems konservatoriams ir liberalams.

„Rekordinių kainų žiema atėjo. Valdantieji konservatoriai ir liberalai piktai atmetė visus mūsų, socialdemokratų, pasiūlymus, kaip žmonėms bent kiek palengvinti augančių kainų naštą. Dar vasarą Seimui pasiūlėme  įvesti lengvatą buitiniams dujų ir elektros vartotojams, taip pat būtiniausiems maisto produktams – 9 proc. PVM. Dabar siūlome skubos tvarka svarstyti nulinį tarifą  0 proc. PVM lengvatą šildymui. Bet valdantieji iš anksto kratosi tokio pasiūlymo, regis, kaip velnias kryžiaus.

O ką jie siūlo žmonėms šioje aklavietėje? Jie siūlo gyventojams džiaugtis tuo, kad jų skolos bus „išdėstytos“, ir tuo, kad valdžia svarstys gyventojų pagalbos ir paramos prašymus. Toks požiūris mums nepriimtinas – tai stūmimas elgetauti.  Valstybė negali nusišalinti. Šildymo kaina kai kur pakilo net tris kartus, o žmonių pajamos dėl infliacijos tik tirpsta, jei dar visai neištirpo”, – sako V. Blinkevičiūtė.

Kaimynai estai svarsto visiškai kompensuoti žmonėms elektros tinklo mokesčius, kompensuoti pusę išlaidų dujoms.

Švedijoje kiekvienas namų ūkis galės gauti iki 200 eurų. Švedai skyrė 590 mln. eurų gyventojams, susiduriantiems su sunkumais apmokant išaugusias elektros kainas.

Lenkijos valdžia jau nusprendė ryžtingai mažinti maisto ir dujų kainas:  pusmečiui maistui ir dujoms naikina pridėtinės vertės mokestį (PVM) – jis bus nulinis. Lenkai taip pat mažina PVM elektrai, šildymui, kurui.

Kitos Europos Sąjungos šalys taip pat panašiai gelbėja savo gyventojus.

„Ir kaip pilietis, ir kaip rajono vadovas negaliu pateisinti Vyriausybės ir jos vadovės I.Šimonytės skėsčiojimo rankomis siaučiant rekordinei infliacijai. Kol Europos Sąjungos šalių vyriausybės ryžtingai švelnina kainų smūgį ir mažina mokestinę naštą žmonėms, Lietuvos valdantieji užsiima nežinia kuo ir nesiima jokių sprendimų. 

Valstybė negali nusišalinti, nes šis kainų smūgis daugeliui bus nepakeliamas ir turės rimtų pasekmių. Būtina sumažinti gyventojų išlaidų dalį, skiriamą apmokėti gaunamas šildymo paslaugas, ir  0 proc. PVM tarifo taikymas tam tikrai pasitarnautų.

Lietuva yra viena iš ES lyderių, deja, nedžiuginančioje statistikoje – pagal skurstančių žmonių skaičių. Absoliučiame skurde pas mus gyvena apie 140 tūkstančių žmonių. Ties skurdo riba balansuoja per pusę milijono šalies gyventojų. Jei valdžia toliau nieko neveiks, daugybė vos galą su galu suduriančių žmonių įkris į chroniško skurdo prarają“, – įspėja Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.