Nijolė Meškauskienė –  gerai žinomas veidas rajone. Baldų gamybos įmonės „Baldai Jums“  finansų vadovė yra pelniusi daugybę profesinės srities apdovanojimų, o 2014 metais buvo nominuota metų verslininke.  Turėdama net kelis aukštojo mokslo diplomus, N. Meškauskienė ir dabar nenustoja tobulėti, nuolat lankosi įvairiuose seminaruose ir mano, kad būtent nuoseklumas padeda pasiekti profesionalumo aukštumų: „nemėgstu blaškytis, jei žmogus nuosekliai eina savo pasirinktu keliu, tapti profesionalu jam nebus sunku“.

Į Jonavą – iškart po vidurinės

Nijolė ištekėjo labai jauna, iškart po vidurinės. „Gimė pirma dukra, neturėjome, kur gyventi, tad mums buvo vis vien, į kokį kraštą keliauti. Jonava tuo metu, 1980 –aisiais, buvo augantis miestas. Jį ir pasirinkome. Pradėjome dirbti, gavome bendrabutį, vėliau – butą, taip ir užsikabinome.

Įstojau mokytis į Kauno ekonomikos technikumą, jį baigiau su pagyrimu. Vėliau mokslus tęsiau Kauno technologijos universitete. Studijuojant gimė antra dukra, sugebėjau derinti studijas, darbą ir dukrų auginimą. Turiu 38 metų darbo stažą finansų srityje.

Niekada nesigailėjau dėl savo profesinio pasirinkimo, manau, esu savo vėžėse. Man labai patinka buhalterinė sritis, bet aš išmanau ir gamybą, technologiją, visas grandis aprėpiu savo žvilgsniu ir matau strategiškai – pilną vaizdą. Matau ne tik gamybinę dalį, kas su kuo susietas; matau, kaip kas nukeliauja, kur atsiduria, kaip ką galima geriau sutvarkyti. Pavyzdžiui, pelningai dirbančios įmonės vadovas skundžiasi, kad trūksta pinigų. Aš žinau, iš kur jų paimti: pinigai „sėdi“ atsargose. Reikia tik paspausti, sumažinti atsargas ir pinigai atkeliauja.

Pomėgiams – laiko nedaug

Didžioji N. Meškauskienės laiko dalis prabėga už darbo stalo. Daugybės apdovanojimų už veiklą profesinėje srityje Nijolė nesureikšmina, nors, pripažįsta, kad visi jie – atkaklaus ir sunkaus darbo įvertinimas. „Kai dirbu, negalvoju, kad būsiu apdovanota. Tiesiog, kai nuosekliai darai savo darbą, gauni rezultatą. O rezultatus kažkas įvertina“, – sako N. Meškauskienė. „Žinoma, pasitaiko visko. Mano credo – niekada nesustok. Daryk tai, ko labiausiai bijai. Keiskis. Ta mintis nuolat veda į priekį“.

Darbas atima daug laiko, bet Nijolė neapleidžia ir savo pomėgių, kurių turi ne vieną. „Seminarai, knygų skaitymas, anglų kalbos tobulinimas, šokiai, gėlininkystė ir daržininkystė, kelionės – mano mėgiamos veiklos“, – sako Nijolė. „Darbas namų kieme atpalaiduoja, man patinka rūpintis aplinka, ją puošti, jei galiu leisti sau daugiau laiko atitrūkimui nuo darbų – keliauju. Mano kelionių tikslas – ne gulėti ant smėlio prie jūros, bet kuo daugiau pamatyti, patirti. Jei nuvykstu į tolimesnį kraštą, stengiuosi jį išmaišyti, pasisemti kuo daugiau įspūdžių“.

Svarbu padėti vieni kitiems

N. Meškauskienė džiaugiasi, kad gali dalintis. „Savo sėkme dalinamės ir su kitais. Esu už tai, kad gyvenime reikia padėti kitiems, dar Sofoklis yra sakęs, kad „daryti gerus darbus – šlovingiausia žmogaus užduotis“, – sako. N. Meškauskienė, – „tikiu, jog kitiems dovanotas gerumas visuomet grįžta su kaupu, tad stengiuosi padėti tiems, kuriems reikalinga pagalba. Norint paremti vieną ar kitą įstaigą, organizaciją arba asmenį, nereikia būti labai turtingam. Labiausiai reikia supratimo, noro ir asmeninio dėmesio“.

Pagalba – ir įmonėms, ir asmenims

N. Meškauskienė sako, kad paramos prireikia ir biudžetinėms, ir nevyriausybinėms organizacijoms, pavieniams asmenims. „Drauge su įmone stengiamės nelikti abejingi prašymams, ypač, jei akivaizdu, kad parama bus prasminga ir pasitarnaus plačiam ratui žmonių“, – sako Nijolė.

„Prisidėjome VŠĮ „Jonavos ligoninė“ įrengiant chirurgijos skyrių. Kaip žinote, čia yra ir vaikų palata. Norime, kad vaikai po nosies, ausų ir gerklės operacijų jaustųsi kaip namie. Jonavos ligoninėje kasmet ausų, nosies ir gerklės operacijos atliekamos maždaug šimtui vaikų.  Šiai palatai dovanojome lovytes.

Pastoviai remiame Jonavos rajono vaikų globos namus, pagal jų pageidavimus pagaminome įvairių buičiai reikalingų baldų. Jau keletą metų susiformavo tokia praktika, kad tiesiog klausiame, ko jiems šiuo metu labiausiai trūksta, ir dovanojame tuo metu reikalingiausius daiktus. Su šia įstaiga palaikome glaudų ryšį, kasmet įdarbiname keletą vaikų – globos namų auklėtinių. Užsimezgė ryšys ir su Kulvoje įsikūrusia vaikų šeimyna.

Net keletą metų iš eilės buvome  Joninių šventės rėmėjai, nuolat įsteigiame įvairių prizų, ne išimtis buvo ir šie metai.

Kasmet remiame Šveicarijos kaimo bendruomenės šventę „Rudens mozaika“, šiemet prizais prisidėjome ir prie „Batėgalos“ kaimo bendruomenės organizuotų rajono bendruomenių sporto žaidynių.   Prisidėjome prie Šveicarijos krašto 1919–1920 m. savanorių, žuvusių už Lietuvos laisvę, paminklo pastatymo“, – pasakoja N. Meškauskienė.

Nijolė džiaugiasi, kad gali prisidėti ir prie mažesnių, bet bendruomenėje matomų organizacijų veiklos: „Įmonė remia ir  mažesnes  organizacijas, tokias, kaip ,,Jonavos rajono neįgaliųjų draugiją“,  ,,Lietuvos kaimo rašytojų sąjungą“,  Jonavos tinklinio sporto klubą  ,,Aušrinė“, Jonavos rajono poezijos klubą ,,Šaltinis“, Jonavos miesto visuomeninę organizaciją ,,Guoda“, klubą ,,MIKS“. Kas metai remiame  Sutrikusio Intelekto Žmonių Globos bendriją ,,Jonavos Viltis“ . Šiemet ši bendrija įsikūrė erdvesnėse patalpose. Mes prisidėjome darbu, kuris buvo reikalingas kuriantis“.

Kartais reikia tiesiog geros meškerės

Pasak N. Meškauskienės, ne visuomet žmogui reikalinga tiesioginė parama: „daugeliu atveju reikalingos visai kitokios paramos formos.  Seniai žinoma tokia patarlė: ,,Duok žmogui žuvį ir jis bus sotus visą dieną, išmokink žmogų žvejoti ir jis bus sotus visą gyvenimą“. Deja, ne visiems ta „meškerė“ yra lengvai prieinama“.

„Neįgaliems darbuotojams yra labai sunku įsidarbinti, o neįgalumo pašalpos yra nedidelės“, – sako N. Meškauskienė, – „be to, dažniausiai kiekvienam žmogui norisi ir veiklos pagal savo galimybes, o tai ne visuomet lengvai pasiekiama. Mes ėmėmės iniciatyvos ir, bendradarbiaudami su Darbo birža, įmonėje įsteigėme šešias darbo vietas, pritaikytas neįgaliesiems. Tai – ne pabaiga. Netrukus bus įgyvendinti dar du projektai ir naujų darbo vietų neįgaliesiems atsiras dar daugiau“.

Šiuo metu  įmonėje dirba ne tik 16 neįgalių darbuotojų, bet ir 8 pabėgėlio statusą turintys asmenys.  Už šią iniciatyvą įmonė gavo Socialinės apsaugos ir darbo  ministerijos nominaciją ,,Už pasiekimus neįgaliųjų integracijos srityje“.

Vertina nuoširdumą

Nijolė sako, kad sėkmingą, ne vieną dešimtmetį trunkančią veiklą iš dalies lėmė ir charakterio savybės. „Nemėgstu, kai žmonės apsimeta, sako netiesą, manipuliuoja, veidmainiauja, galvoja viena, o kalba kita“, – sako N. Meškauskienė.  – „Esu tiesi, ką manau, tą ir sakau. Kartais už tai tenka ir nukentėti – tiesus žodis daug kam nepatinka. Mėgstu nuoširdžius žmones: tegul man pasako ir blogesnį žodį, bet teisybę. Esu siekianti savo tikslo. Nesiblaškau. Jei žengiau žingsnį, atgal nepasuksiu. Man gaila prarasti tai, ką nuveikiau, laiko, kurį skyriau.“

Žvelgdama į ateitį, Nijolė sako, kad dabar – vienas gražiausių periodų jos gyvenime: „džiaugiuosi užaugintomis dukromis, anūkais ir veikla, kuri teikia džiaugsmo ne tik man, bet prisideda ir prie kitų gerovės“.

Olga Traskauskienė, neįgaliųjų bendrijos „Jonavos viltis“ vadovė: „Bendrijai vadovauju nuo 2011 metų. Pradžia buvo sunki : prasta materialinė bazė, menkas finansavimas. Artėjant Šv. Kalėdoms pradėjau mąstyti, kaip būtų gerai pradžiuginti mūsų globotinius nors menka dovanėle. Protingi žmonės patarė kreiptis į UAB “Baldai Jums“, taip ir padariau. Gavome paramą, buvau maloniai nustebinta ir pakviečiau į bendrijos Kalėdų šventę p. Nijolę Meškauskienę. Taip prasidėjo mūsų bendrijos ir Meškauskų šeimos ilgametė draugystė. Turėdama didžiulį darbo krūvį ir daug visuomeninių pareigų, p. Nijolė ne tik randa galimybę su dovanomis sudalyvauti kiekvienoje bendrijos šventėje, bet ir niekada nelieka abejinga nei vienam mūsų prašymui, kad ir koks jis būtų. Ponia Nijolė ir jos šeimos vadovaujama įmonė – pagrindiniai mūsų veiklos rėmėjai“.

Gertrūda Bučiūtė