Prieš ketverius metus rinkėjai man patikėjo Jonavos rajono savivaldybės tarybos narės mandatą. Pirmoji mano politinės veiklos kadencija sudarė galimybę susipažinti su Jonavos krašto problemomis bei davė didelės patirties, sprendžiant visiems gyventojams aktualius klausimus. Visą šį laikotarpį dirbu Sveikatos, ekologijos ir socialinių reikalų komitete ir esu VšĮ Jonavos ligoninės stebėtojų tarybos narė.

Pastaraisiais metais Jonavoje įvyko daug pokyčių įvairiose srityse, visus juos aptarti ir išvardyti būtų sunku, todėl norėčiau apžvelgti man geriausiai žinomas sveikatos apsaugos ir vaikų globos sritis, kurias teko analizuoti dirbant minėtame komitete ir ligoninės stebėtojų taryboje. Manau, kad priimti novatoriški sprendimai pasiteisino ir davė gerų rezultatų.

Nuo kadencijos pradžios būdama Jonavos ligoninės stebėtojų tarybos nare, aktyviai dalyvavau sprendžiant daugelį šios įstaigos klausimų ir sudėtingų problemų. Tad norėčiau pasidalyti apie tai, kokių teigiamų pokyčių per ketverius metus pasiekta šioje gydymo įstaigoje.

Pirmiausiai reikėtų akcentuoti tai, kad ligoninė sugebėjo įgyvendinti visus rodiklius, kurie buvo numatyti pagal vykdomos reformos I ir II etapus, ir išlikti regioninės reikšmės ligonine. Tai nulėmė pagrindiniai rodikliai – operacijų ir gimdymų skaičius, lovų užimtumas, kitos svarbios aplinkybės.

Ligoninės galvos skausmu buvo ne tik vykdomos reformos griežti reikalavimai, bet ir didelė skola, siekusi apie milijoną eurų. Įstaigos administracija sugebėjo rasti galimybių ir pati padengė dalį skolų. Sumažinti įsiskolinimus įvairiais būdais padėjo ir rajono Savivaldybė.

Šiandien galime pasidžiaugti beveik visa suremontuota gydymo įstaiga. Gavus lėšų iš Valstybės investicijų programos (VIP), remontuojamas pirmas aukštas, baigiamas atnaujinti ir išplėsti reanimacijos kompleksas. Remonto eilės laukia Priėmimo-skubiosios pagalbos ir Fizinės medicinos bei ambulatorinės reabilitacijos skyriai.

Gerinamos mažųjų pacientų gydymo sąlygos Vaikų ligų skyriuje. Birželio mėnesį pradėta remontuoti vienas trečdalis patalpų, baigiama atnaujinti kūdikiams skirta dalis, skyrius papildomas naujais baldais ir kita būtina įranga. Pertvarkomas liftas, kuriuo mažieji pacientai bus pakeliami iš pirmo aukšto į antrąjį.

Įstaigos vadovybei nerimą kėlė nepatogus privažiavimas prie ligoninės. Šis klausimas ne kartą buvo aptartas ir analizuotas stebėtojų taryboje, ieškoma būdų, kaip išspręsti šią problemą. Ir šioje srityje pagalbą suteikė rajono Savivaldybė, iš biudžeto skirdama pirmą investiciją patogiam privažiavimui prie ligoninės įrengti. Šios teritorijos tvarkymo projektas parengtas 2016 metais. Kadangi darbų apimtis yra labai didelė, visas projektas suskirstytas į keturis etapus. Pirmasis etapas, kurio vertė siekia apie 200 tūkst. eurų, jau įgyvendintas. Rekonstrukcija buvo atliekama atsižvelgiant į svarbą ir aktualumą pačiai gydymo įstaigai.

Kaip minėjau, vienas svarbiausių regioninės ligoninės išsaugojimo kriterijų yra atitinkamas gimdymų skaičius per metus. Siekiant sulaukti daugiau gimdyvių ir išsaugoti Akušerijos skyrių, buvo pasiūlyta vaiko kraitelio idėja. Jai įgyvendinti Savivaldybė skyrė 40 tūkst. eurų, kad moterims, gimdančioms Jonavoje, skyriaus personalas paruoštų kraitelius. Realybė parodė, jog sumanymas pasiteisino – vaiko kraitelyje yra viskas, ko reikia mamai ir jos naujagimiui: užklotai, antklodės, pagalvės, kūdikio drabužėliai.

Ligoninėje duris atvėrė jaukus vaikų kambarys, kurį, tėvams pageidaujant, įrengė labdaros organizacija su kitomis geranoriškai nusiteikusiomis įstaigomis bei organizacijomis. Visi geradariai išvardyti lentoje, esančioje prie šios palatos durų.

Gruodžio mėnesį vykusiame rajono Savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas VšĮ Jonavos ligoninei skirti 20 tūkst. eurų naujai gydymo įrangai įsigyti. Už šias investicijas įstaiga jau įsigijo  gastroskopą ir kolonoskopą, kurie  padės greičiau ir kokybiškiau diagnozuoti ligas bei jas efektyviau gydyti.

Rajono Savivaldybė pradėjo įgyvendinti naują požiūrį į vaikų globą, kuri yra viena opiausių problemų. Noriu atkreipti dėmesį, kad šioje srityje pertvarka pradedama ne nuo vaikų globos namų (VGN) uždarymo, bet nuo globėjų tinklo plėtojimo, bendruomeninių namų atidarymo. Pirmas žingsnis – Kulvoje pradėjo veikti bendruomeniniai vaikų globos namai, įrengti buvusio vaikų darželio atnaujintose patalpose. Jonavos VGN pertvarkyti į Vaiko ir šeimos gerovės centrą, atliekantį daugiau funkcijų nei iki šiol. Šie pokyčiai sudaro galimybę organizuoti ir vykdyti krizių įveikimo pagalbos padalinio veiklą, organizuoti ir teikti „atokvėpio“ paslaugas globėjams ir šeimynų dalyviams, globojantiems vaikus, neturinčius neįgalumo, ir vaikus, kuriems nustatytas lengvas neįgalumo lygis. O taip pat teikti palydimąją buvusių globotinių nuo 18 iki 24 metų globą Vaiko ir šeimos gerovės centre, bendruomeninių VGN padaliniuose, savarankiško gyvenimo namuose ar palydimajame būste. Bus galimybė tęsti trumpalaikės (ilgalaikės) socialinės globos vaikams, likusiems be tėvų, globos teikimą.

Mano nuomone, labai svarbi globa jauniems žmonėms nuo 18 iki 24 metų. Anksčiau asmenys, sulaukę 18 m., turėdavo palikti globos įstaigą ir pradėti gyventi savarankiškai. Dabar atsirado galimybė, net ir sulaukus pilnametystės, pasilikti VGN iki 24 metų ir pamažu kurti savo gyvenimą.

Rajono Savivaldybė planuoja mieste pirkti butus ir juose įkurdinti vaikų šeimynas. Manau, kad tai teigiamas poslinkis, kadangi Vaiko ir šeimos gerovės centras netenkina emocinių vaiko poreikių, nes jame nėra pastovaus asmens, su kuriuo nepilnametis galėtų užmegzti tokius santykius.

Džiugina tai, kad Jonavoje gyvena nemažai socialiai atsakingų ir svetimo nelaimei jautrių žmonių, pasiryžusių tapti budinčiais globėjais. Budintis globėjas – tai asmuo ar šeima, galinti laikinai globai priimti į krizinę situaciją patekusį ar be tėvų globos likusį vaiką bet kuriuo paros metu. Vakarų Europos šalyse ši praktika veikia jau daug metų, o Lietuva tik pradeda įgyvendinti tokią naujovę.

Apmaudu, kad globėjo statusas mūsų šalyje dar nepakankamai vertinamas. Gal net priešingai – šių žmonių atžvilgiu girdime nemažai negatyvių pasisakymų ar net mitų. Iki šiol vaiko globa buvo neatlygintina savanoriška veikla, valstybė mokėjo tik vaiko poreikiams skirtas išmokas. Todėl būdavo sunku rasti globėjų.

Jonavos rajone, pradėjus įgyvendinti budinčių globėjų programą, su jais sudaromi darbo santykiai, apimantys socialines garantijas. Galbūt tai paskatins suaugusiuosius pasiryžti atsakingam, bet labai kilniam darbui. Mūsų rajono Savivaldybės taryba jau patvirtino keletą globėjų etatų.

Nijolė MEŠKAUSKIENĖ, rajono savivaldybės tarybos narė   

Politinė reklama.