Vasario 1 dieną Jonavos moterų socialdemokračių klubas pakvietė į konferenciją „Smurtui prieš moteris – NE!“ Klubo pirmininkė, rajono tarybos narė Marijona Širvelienė sako, kad smurto problema, nepaisant pastangų, vis dar išlieka didelė, o nukentėjusių skaičius taip pat nemažėja.

Konferencijos pradžioje auditoriją pasveikino Mindaugas Sinkevičius, LSDP Jonavos skyriaus pirmininkas, ir rajono meras Eugenijus Sabutis. Abu jie ragino neapleisti smurto temos, kuo dažniau apie tai kalbėti savo aplinkoje, kad visuomenė išmoktų atpažinti įvairias smurto formas ir padėtų užkirsti kelią galimam smurtavimui.

Socialinių mokslų daktarė, Lygių galimybių plėtros centro projektų ekspertė Margarita Jankauskaitė, skaičiusi vieną iš pranešimų, papasakojo apie įvairias smurto formas. „Dažnai galvojama, kad smurtas – tai būtinai fizinis veiksmas. Iš tiesų smurtauti galima darant psichologinį spaudimą, menkinant, žeminant“.

„Pasitaiko, moterys labai džiaugiasi, kad vyras joms esą draudžia dirbti, sakosi, išlaikysiąs šeimą pats. Joms atrodo, kad čia didelė romantika. Tai – tikrų tikriausia smurto forma, tik, apmaudu, reta kuri tai suvokia“, – sakė dr. M. Jankauskaitė.  Pranešėja akcentavo, kad dažnai visuomenė į smurto auką žiūri su nuostata: „pati išprovokavo“. „Smurto neįmanoma išprovokuoti! Smurtauti ar ne, renkasi pats smurtautojas“, – sakė ji. Pasak M. Jankauskaitės, nors dažniausiai kriminalinių įvykių suvestinėse minimi smurto atvejai yra lydimo alkoholio prieskonio, apsigauti nereiktų. „Jei smurtą lemtų tik alkoholis, tai musulmonų kraštuose visiškai nebūtų smurto, nes jie alkoholio praktiškai nevartoja. Nėra visiškai tiesa ir tai, kad, jei buvo smurtaujama smurtautojo šeimoje, taip pat jis elgsis ir su savo partnere. Iš tiesų smurtauja tie, kurie paprasčiausiai nelaiko moters lygiaverte partnere, žmogumi“, sakė M. Jankauskaitė. Ji pabrėžė, kad policijos suvestinėse atsiduria paprastai kritiniai atvejai, kai jau kviečiama pagalba. „Apie daugybę smurto atvejų niekuomet nėra pranešama“, – apgailestavo pranešėja.

Kaip moteriai suprasti, kad jos partneris linkęs į smurtą? „Pirmasis ženklas – pavydas“, – sakė M. Jankauskaitė, – „smurto esmė – vyras nori ir mano turįs teisę kontroliuoti partnerę“. Tarp fizinio smurto formų buvo įvardinta ir seksualinė, ekonominė, emocinė prievarta, manipuliavimas vaikais, izoliavimas nuo visuomenės, artimųjų, naudojimasis vyro privilegijomis.

Konferencijoje buvo kalbėta ir apie smurto artimoje aplinkoje iššūkius bei sprendimų galimybes Jonavos rajone. Šią temą pristatė Valentina Bereznaja-Demidenko, Jonavos socialinių paslaugų centro direktorė. Jonavos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Larisa Paklina pristatė smurto artimoje aplinkoje analizę Jonavos rajone. L. Paklina ragino nelikti abejingus, jei įtariamas smurtas, svarbu, kad smurtautojas suvoktų, kad jo veiksmai neliks paslapty, net jei moteris, kuri nuo jo kenčia, pasiryžusi tylėti.

Konferencijos pabaigoje Jonavos moterų socialdemokračių klubo pirmininkė M. Širvelienė pasidžiaugė, kad išgirsti naudingų pranešimų atvyko ir būrys moterų bendraminčių iš Ukmergės, auditorijoje buvo ir smurtą smerkiančių vyrų. „Tai tik dar kartą įrodo, kad smurto tema labai aktuali, turime nuolat apie ją kalbėtis, priminti žlugdantį smurto poveikį ir ugdyti nepakantumą jam“, – sakė M. Širvelienė.