2022 metų gruodžio pabaigoje duris atvėrė jonaviečių lauktas baseinas. 4420 kv. m. vandens pramogų ir poilsio komplekse jonaviečius pasitiko pagrindinis keturių takelių, 25 m ilgio plaukimo baseinas, atskiras baseinas kūdikiams, pirčių ir vandens pramogų zona, sūkurinės vonios.
„Baseinas iš tiesų yra didelis mūsų savivaldybės laimėjimas, tai – dar viena Jonavos pergalė! Baseinas pastatytas per rekordiškai trumpą laiką ir yra labai jaukus bei šiuolaikiškas. Tikiu, kad jis bus lankomas jonaviečių ir miesto svečių, sulauks palankių vertinimų ir trauks čia sugrįžti ne vieną kartą“, – sako rajono meras, Lietuvos socialdemokratų partijos skyriaus Jonavoje pirmininkas Mindaugas Sinkevičius.
Naujasis jonaviečių traukos objektas iškilo miesto centre, šalia atnaujinto centrinio stadiono ir Jonavos sporto arenos, o pro baseino langus atsiveria Joninių slėnio ir Jonavos slidinėjimo centro panorama. Vietą baseinui pasirinko patys rajono gyventojai, dalyvavę savivaldybės apklausoje.
Baseino statybos kainavo daugiau kaip 10 mln. eurų.
Trečiasis kūdikis
M.Sinkevičius, ne kartą pajuokaudamas viešojoje erdvėje sakė, kad baseinas – lyg trečiasis paties kūdikis. Jonavos rajono mero indėlis į šį projektą buvo tikrai ne simbolinis. M.Sinkevičius sako, kad likti nuošaly buvo sudėtinga dėl milžiniškos atsakomybės, juntamos prieš rajono gyventojus. „Su socialdemokratų komanda pažadėjome gyventojams, kad šis objektas atsiras, tai buvo mūsų rinkiminis pažadas.
Kas bent kiek susidūrę su statybomis, supranta, kad tokie objektai neatsiranda per dieną, net ir turint pakankamai pinigų, procesai nebūtinai vyks suplanuotoje laiko perspektyvoje, – pasakoja M.Sinkevičius. – Piniginis klausimas buvo aktualus, mat tikrai tikėjomės valstybės finansavimo, tačiau teko apsieiti praktiškai be jo. Baseinas pastatytas rajono biudžeto lėšomis.
Beje, sprendimų skirti lėšų baseinui opozicijos nariai nepalaikė, tad jei kuris nors šiandien ir girsis, esą prisidėjo prie baseino statybų ar kažkaip jas inicijavo – tai nebus tiesa. Tiesa yra ta, kad opozicija visus keturis kadencijos metus nepritardavo nei biudžeto, nei jo tikslinimo projektams, kuriuose ir būdavo numatomos lėšos statyboms bei įrengimui“.
Neeilinis procesas
Pasakodamas apie baseino idėjos įgyvendinimo procesą, M.Sinkevičius sako, kad tai buvo kupinas iššūkių, tačiau drauge įdomus kelias: „meru dirbu jau ilgą laiką, tenka vadovauti ir savivaldybių asociacijai, todėl pats gerai suprantu, kur yra mero atsakomybės sritys.
Reikia pripažinti, kad planavimas, projektavimas ar statyba nėra mano tiesioginė atsakomybė. Tačiau kaip rajono šeimininkas aiškiai supratau, kad statome baseiną, kuris jonaviečiams ir svečiams turės tarnauti dešimtmečius. Baseiną, kuris turi būti patrauklus visus metus, o ne vienkartinio apsilankymo vieta“.
Deja, pasak M.Sinkevičiaus, pigiausios kainos principu nupirkti architektai siekia ne statomo objekto išbaigtumo, o kuo greitesnio darbo atlikimo su kuo mažesnėmis sąnaudomis. „Tokia realybė. O norint ją pakeisti, reikia aktyviai dalyvauti patiems – klausti, siūlyti, ginčyti, taisyti, rinkti, – sako M.Sinkevičius. – Šiame projekte yra ir daug savivaldybės kolegų pastangų, daug laiko jam skyriau ir pats asmeniškai. Aš juokauju, kad yra formalieji baseino architektai, kuriems susimokėjome, ir yra tikrieji – grupė savivaldybės darbuotojų, kurie padarė tikrai ne mažiau už architektus, nes jiems nuoširdžiai rūpėjo“.
Pirmiausia reikėjo surasti tinkamą vietą baseinui. „Tikslas buvo ne kažkur užmiestyje, sunkiai pasiekiamoje vietoje su vaizdu į gatvę ar parkavimo aikštelę, o tokia, kuri būtų patogi ir patraukli, – pasakoja M.Sinkevičius. – Tokią ir radome. Ačiū jonaviečiams, kurie po įvykdytos apklausos ir išrinko dabartinę vietą kaip tinkamiausią – Joninių slėnyje. Tuomet suformavau grupelę žmonių, su kuriais aplankėme pagrindinius šalies baseinus – Klaipėdos, Palangos, Šilalės, Rokiškio, Radviliškio. Visų prašiau įsiminti gerus sprendimus bei fiksuoti klaidas, kurių galėtume išvengti savajame statinyje. Su gerokai aiškesniu supratimu ir pakelta kompetencija baseinų klausimu vėliau formavome techninę užduotį projekto parengimui.
Projektuotojams pirmo susitikimo metu pasakiau, kad Jonava nėra pilka provincija ir valdiškas „tep-lep“ projektas mums netiks. Bet teko gerokai pavargti, kol pavyko “išlaužti” dabartinę projekto versiją. Todėl amžinai nepatenkintų komentarai apie tai, kad meras ne prie ko, juk pastatą projektavo architektai, o statė statybininkai, yra toli nuo realybės. Teko ir projektuoti, ir kartu su kolegomis spręsti įvairiausius statybinius klausimus“.
Už savo pinigus
Naujasis baseinas Jonavoj iškilo per, palyginti, rekordiškai trumpą laiką, turint galvoje tai, kad beveik visa finansinė atsakomybė (jokių ES lėšų) statant jį teko rajono biudžetui.
„Jonaviečiams pasakykim tiesiai šviesiai. Savo baseiną pasistatėme patys. Valstybė mums padėjo tik simboliškai ir prie projekto paskutinę minutę prisidėjo viso labo apie 10 procentų, – žodžių į vatą nevynioja meras. – Aš net nenoriu pasakot, kad valstybės pagalbos buvo prašoma nuolat, bet mūsų norai mažai kam Vilniuje rūpėjo. Ir tikrai buvo momentų, kai net pats abejojau, ar sugebėsime kiek daugiau nei per du metus pastatyti. Ar nepritrūks lėšų biudžete. Juolab, kad po COVID pandemijos ir jos metu statybų medžiagų kainos buvo neprognozuojamos, iškilo rizikų, kad statytojas nuspręs vienašališkai nutraukti sutartį“.
M.Sinkevičius sako, kad įtampų buvo daug, antra vertus, buvo ir konstruktyvaus susikalbėjimo su rangovu.
„Dėl to ir startavom, ir finišavom laiku, be atidėliojimų. Jonavoje per šią kadenciją pabaigėme ir centrinio miesto stadiono darbus, ir baseiną sugebėjome pastatyti. O kaip sekasi Vilniui su nacionaliniu stadiono projektu ir Lazdynų baseinu? Nors kaip rajonas esame dydžiu nepalyginami su sostine, bet darbai kalba patys už save,- sako M.Sinkevičius. – Manau, tai daug pasako ir apie mūsų savivaldybės vadybinius gebėjimus, apie projektų valdymo patirtis, galų gale – tai akivaizdus įrodymas, kad ir mažesnės savivaldybės padaro gerokai reikšmingesnių darbų, lyginant su didžiosiomis“.
Šiuolaikinė erdvė
Jonavos rajono meras sako, kad tiek projektuojant, tiek įrenginėjant baseiną norėjosi, kad tai būtų modernus, patrauklus objektas.
„Aš siekiau, kad jis nebūtų „valdiškas“, pigus, niūrus, į kurį atėjus kartą, daugiau apsilankyti nebesinori, – pasakoja M.Sinkevičius. – Antras svarbus tikslas – kad kokybiškos paslaugos jame būtų prieinamos visiems, nuo kūdikio iki senjoro. Nei vienas iš mūsų lankytų baseinų neturi erdvės kūdikiams ir mažyliams, o mūsiškis – turi. Taip pat labai daug dėmesio skyrėme SPA ir pramogų erdvei, nes žinome, kad daugelis lankytojų visoje Lietuvoje lanko baseinus nebūtinai dėl paties baseino, bet dėl pirties ar sukūrinės vonios. Kitaip tariant, dėl galimybės atsipalaiduoti be intensyvaus fizinio krūvio. Todėl ir norėjome, jog nebūtų taip, kad visoje patalpoje tėra viena sūkurinė vonia, o joje žmonės sulipę kaip silkės statinėje“.
M.Sinkevičius pabrėžia, kad tokiame objekte norėjosi paslaugų kompleksiškumo. „Tam, kad klientai galėtų patogiai leisti laiką baseine, siekėme užtikrint ir maitinimo paslaugą“, – sako meras. Pasak jo, baseinas įsikūręs tokioje vietoje, kuri vilioja išbandyti ir kitas siūlomas paslaugas: „atvyksti į Jonavą žiemos metu su šeima, pačiuožinėji slidinėjimo trasoje, tuomet apsilankai baseine, čia pat ir papietauji. Aš neabejoju, kad šis objektas formuos naujus jonaviečių įpročius“.
Nauda jonaviečiams
Biudžeto lėšomis pastatytu baseinu jonaviečiai gali džiaugtis išskirtinėmis sąlygomis. „Su Jonaviečio programėle ar kortele apsilankymas mūsų rajono gyventojui bus 30 proc. mažesnis nei reguliari kaina, – sako M.Sinkevičius. – Čia bus vykdomos ir sveikatinimo, fizinio aktyvumo programos, kurias kompensuos savivaldybė. Jos bus skirtos senjorams, žmonėms su negalia“.
Dar viena be galo svarbi, pasak M.Sinkevičiaus, baseino kuriama vertė – pradinukų mokymas plaukti. „Nuo sausio Jonavos baseine prasidėjo plaukimo pamokos rajono mokyklų mokiniams. Šiais mokslo metais plaukimo mokymų programoje dalyvaus visi rajono antrokai ir trečiokai, o nuo rugsėjo baseiną pamokų metu pradės lankyti ir dabartiniai pirmokėliai, – sako meras. – Šias plaukimo pamokas finansuoja savivaldybė, o nuo rugsėjo ketiname gauti ir papildomą finansavimą iš nacionalinės „Mokausi plaukti“ programos“.
Planuojama, kad beveik 800 Jonavos rajono vaikų iki vasaros turės vidutiniškai dešimt plaukimo pamokų, kurių metu su jais baseine dirbs du plaukimo treneriai.
Baseine artimiausiu metu startuos ir plaukimo būreliai moksleiviams, užsiėmimai kūdikiams.
Pats M.Sinkevičius baseine lankėsi jau ne kartą. „ Apsilankiau ir vienas, ir su vaikais. Baseinas neabejotinai taps ta vieta, kur mane bus galima nuolat sutikti. Nebereikės vykti į Kauną, – sako meras. – Viską turime vietoje. Kviečiu visus naudoti, o kartu ir gerbti bei tausoti sukurtą turtą. Jis mūsų, visų jonaviečių!”
Mindaugas Sinkevičius
g. 1984-06-20
Numeris sąraše – 1
Kandidatas į merus
Politinė reklama