„Jonava – turtingas kraštas, turintis kuo didžiuotis“, užtikrintai sako Jonavos turizmo informacijos centro (TIC) vadovė Vijolė Šadauskienė. 2010-aisiais į Jonavos rajoną atsikrausčiusi  moteris pripažįsta, kad tuomet žinių apie jį turėjo kur kas mažiau, tačiau seniūnės pareigos Užusalių seniūnijoje, vėliau Jonavos rajono savivaldybės administracijoje leido ne tik greitai suprasti, kuo alsuoja šis miestas, bet ir prisidėti prie jo problemų sprendimo.

Iššūkių neišvengta ir dabar jos kuruojamame Jonavos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitete: per šią kadenciją itin daug dėmesio skirta mokyklų bendruomenėms bei mokinių tėvams aktualiems klausimams spręsti.

Didžiausias dėmesys švietimui

Minėtam komitetui V. Šadauskienė vadovauja jau ketvirti metai.

,,Šio komiteto veikla aprėpia labai plačią ir svarbią sritį. Mūsų rajone didelis dėmesys skiriamas sportui, sveikai gyvensenai, sporto infrastruktūros plėtrai, kultūrai, jaunimui. Ypač svarbus švietimas, kuris visuomet buvo ir bus viena prioritetinių sričių, kuriai būtinas nuolatinis dėmesys.

Jonavos r. savivaldybės biudžete tam skiriama didžiausia „pyrago“ dalis, o visai Švietimo, kultūros ir sporto programai beveik pusė viso biudžeto.  Stengiamės tokią tendenciją ir išlaikyti, lėšas paskirstyti racionaliai, kad pinigai atvertų kuo daugiau galimybių visiems švietimo sistemos dalyviams: tiek pedagogams, tiek moksleiviams, tiek įstaigų bendruomenėms“, – pasakoja V. Šadauskienė.

Geresnių rezultatų link

Rajone nuolat gerinama švietimo įstaigų infrastruktūra, investuojama į teikiamų paslaugų kokybę.

 ,,Tačiau pastaruoju metu neramina mokinių skaičiaus mažėjimas mokyklose, tam tikrų specialistų trūkumas.

Savivaldybė kartu su administracija, mokyklų vadovais ieško būdų ir priemonių visa tai pagerinti.  Ir galiu pasidžiaugti, kad jau judame pirmyn“, – teigė V. Šadauskienė.

V. Šadauskienė džiaugiasi ir tuo, kad rajono savivaldybės taryba jau keletą metų skiria po 100 tūkst. eurų ugdymo įstaigų IT atnaujinimui: 2021-aisiais mokytojams buvo nupirkti nešiojami kompiuteriai, per šiuos metus kiekvieną ugdymo įstaigą pasieks po vieną interaktyvų ekraną su programine įranga.

Specialistams patrauklus rajonas

Pagalvota ir apie mokytojų patrauklumo programą.

,,Jos tikslas – pritraukti jaunus, perspektyvius, trūkstamų specialybių pedagogus, suteikiant jiems galimybę įsikurti, apmokant dalį persikraustymo ar buto įsigijimo išlaidų, apmokant perkvalifikavimo išlaidas. 2022 m. pirmą kartą, pagal nustatytus kriterijus buvo renkamas „metų mokytojas“.

Jau keletas metų, kaip finansuojamos trijų pedagogų Švietimo lyderystės magistrantūros studijos ISM universitete. Šia priemone siekiama  parengti švietimo lyderių rezervą Jonavoje, įvertinant įstaigų vadovų nenumaldomą kaitą.

Didelis dėmesys, o kartu ir įsipareigojimas, skiriamas švietimo pagalbai. Džiugu, kad Jonavos rajonas gali didžiuotis, kad švietimo pagalbos kasmet sulaukia vis daugiau mokinių, kuriems ji yra būtina“, – kalbėjo V. Šadauskienė, pridurdama, kad numatytus ar jau įgyvendintus pokyčius būtų galima vardyti ir vardyti, bet tam, ko gero, neužtektų keliolikos puslapių.

Dėmesys poilsiui

,,Nepaisant visų rimtų užduočių, svarbu nepamiršti ir to, kad norint gerai mokytis bei dirbti, būtina gerai pailsėti“, – šypsodamasi sakė V. Šadauskienė.

Anot jos, tam puikiai pasitarnaus naujasis Jonavos baseinas.

,,Tai vienas iš mūsų koalicijos pažadų jonaviečiams, kurį išpildėme tik sėkmingo bei darnaus tarybos ir savivaldybės administracijos darbo dėka.

Ši nauja poilsio oazė, kartu su visa mieste jau esančia sporto ir aktyvaus laisvalaikio infrastruktūra, neabejotinai daro Jonavą tik dar gražesne, patrauklesne, patogesne ne tik vietos gyventojams, bet ir svečiams iš kitų miestų ar šalių“, – kalbėjo moteris.

Komplimentai Joninių slėniui

Kaip TIC vadovė, pašnekovė nuolat girdi mūsų miestui skirtas pagyras.

,,Pastebime, kad svečiams, atvykusiems pasižvalgyti po Jonavą, didelį įspūdį palieka originalus, apšvietimo spalvas keičiantis pėsčiųjų tiltas bei išpuoselėtas Joninių slėnis: be statomo baseino, čia yra kalnų dviračių nusileidimo trasa, žiemą veikia Slidinėjimo centras, už kelių šimtų metrų – Jonavos sporto arena, stadionas, kurio mums gali pavydėti ir daugybė kur kas didesnių miestų. Planuojama, kad netrukus čia atsiras riedlenčių parkas…

Žmonės nustemba, kiek veiklų galima vykdyti vienoje vietoje. Ne veltui Jonava jau ne vienerius metus pozicionuojama kaip aktyvaus laisvalaikio, sporto miestas“, – įspūdžiais dalinosi V. Šadauskienė.

Atsigręžta į vietinį turizmą

Džiaugiamasi ir daugiau nei 25 kilometrais dviračių bei pėsčiųjų takų. TIC vadovė neabejoja, kad jie prisideda prie aktyvaus laisvalaikio leidimo populiarinimo.

,,Tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje šeimininkavusi covid pandemija gerokai pakoregavo mėgstančių keliauti įpročius. Suaktyvėjo vietinis turizmas, gyventojai ėmė keliauti savame krašte, populiarūs tapo pėsčiųjų žygiai. Šios tendencijos neaplenkė ir Jonavos.

Profesionalai sako, kad geriausia žygius pradėti nuo savo krašto. Jonava tam – labai tinkamas miestas, nes čia puikiai išvystytas pėsčiųjų – dviračių takų tinklas, kuris kasmet vis ilgėja. Smagu juo pasivaikščioti, grožėtis gamta, šalia esančiais architektūriniais paminklais.

Pėsčiųjų – dviračių taku jau galima pasiekti net Ruklos miestelį. Tokios pramogos nereikalauja jokių didelių investicijų, o norint lengvai bei patogiai  pasivaikščioti, jonaviečiams pakanka tik išeiti iš savo namų“, kalbėjo V. Šadauskienė.

Apie lankytinas vietas

Paklausta, ką kaip TIC vadovė ji dažniausiai rekomenduoja pamatyti miesto svečiams, V. Šadauskienė pamini ne vieną lankytiną objektą.

,,Turizmo informacijos centras, įsikūręs Jonavos Krašto muziejuje –  buvusioje senojoje arklių pašto stotyje, neretai sulaukia lankytojų iš kitų miestų. Čia ir prasideda mūsų pasakojimas tiek apie patį muziejų, tiek apie Jonavą ir jos rajoną.

Visų pirma, stengiamės keisti dar pasitaikančias nuostatas, kad Jonava nelabai įdomus kraštas, ilgai negalvojus siejamas su chemijos pramone. Taip, mes esame chemijos pramonės miestas, bet labai įdomus ir gražus!

Jonavą pristatome būtent kaip unikalią istoriją turintį, Kosakovskių įkurtą privatų miestelį, pavadintą Jono Kosakovskio garbei. Miestą, kuris gali pasigirti beveik tris šimtus metų siekiančia istorija, žymiomis asmenybėmis, lankytinų vietų bei architektūros paminklų gausa. Tokį miestą, kuriame jonaviečiams gera gyventi, dirbti, leisti laisvalaikį, auginti vaikus.

Tarp daugiausiai susidomėjimo sulaukiančių objektų – 400 metų skaičiuojanti Skarulių Šv. Onos bažnyčia, geriausiai išlikusi ir apie senąją Jonavą primenanti Kauno gatvė, Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia bei jos kriptoje saugomi Jonavos įkūrėjų didikų Kosakovskių giminės palaikai. Lankytojus itin domina ir jau mano minėtas Joninių slėnis su visa šalia jo esančia išvystyta sporto bei aktyvaus laisvalaikio infrastruktūra “, – kalbėjo V. Šadauskienė.

Už Jonavos miesto ribų, rajone, lankytinų vietų taip pat netrūksta: daug dėmesio sulaukia Žeimių miestelis ir jame esantis Žeimių dvaras, gyvenvietės su Europos šalių ir miestų pavadinimais – Šveicarija, Paryžius, Londonas, Venecija. Lankomi piliakalniai, ypač populiarus – Mažųjų Žinėnų piliakalnis, unikali savo lankytinų vietų gausa Upninkų seniūnija ir kt.

Didžiausias turtas – žmonės

Visgi, kaip didžiausią krašto turtą moteris nė nemirktelėjus įvardija ne ką kitą, o pačius gyventojus.

,,Čia gyvena atviri, draugiški, žingeidūs, darbštūs žmonės, labai mylintys savo kraštą ir besididžiuojantys juo. Tai patvirtina ir gausus mūsų organizuojamose ekskursijoje bei žygiuose dalyvaujančių žmonių skaičius, ir aktyvi rajone esančių bendruomenių veikla. Šiais metais maloniai nustebino gana aktyvus jų ir pavienių asmenų įsitraukimas į Dalyvaujamojo biudžeto programą, kuri sudarė galimybę kiekvienam Jonavos rajono gyventojui ar bendruomenei realizuoti savo sumanymus bei pagražinti rajono viešąsias erdves.

Priminsiu, kad 2022-ieji – pirmieji metai, kai dalyvaujamojo biudžeto programos įgyvendinimui Jonavos rajono savivaldybės biudžete buvo suplanuota 50 tūkst. eurų.  Sveikinu ir džiaugiuosi kartu su Užusalių bei Šilų seniūnijų bendruomenėmis, laimėjusiomis finansavimą savo pateiktiems projektams: Užusalių Vyturių gatvės poilsio ir laisvalaikio erdvės sutvarkymui, kuris dar vasarą įgyvendintas Užusalių tvenkinio pakrantėje bei Markutiškių parko sutvarkymui, jau spėjusiam pradžiuginti ne tik mūsų rajono gyventojus“, – teigė V. Šadauskienė.

Veiklos papildo viena kitą

Kalbėdama apie savo darbą TIC bei Jonavos rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitete pašnekovė tarp pastarųjų įžvelgia darną.

,,Gimtojo krašto kultūros paveldo pažinimas – vienas svarbiausių veiksnių, ugdančių žmogų, jo savimonę, padedančių suvokti savo kultūrinį, etninį ir pilietinį tapatumą. Krašto pažinimas formuoja vertybines nuostatas.

Sakoma, kad tik pažindami savo kraštą, jo paveldą, kultūrą, galime geriau pažinti ir suprasti pačius save, aiškiau deklaruojame savo tapatybę“, kalbėjo V. Šadauskienė.

Jos žodžiais tariant, ne veltui tautiškumas, patriotiškumas, pilietiškumas nedalomai siejamas su savo krašto pažinimu.

,,Kad galėtume didžiuotis dalykais, kurie yra aplink mus, juos pirmiausia reikia atrasti, pamatyti, išgirsti, pajausti…

To visiems ir linkiu“, pokalbio pabaigoje sakė V. Šadauskienė.

Vijolė ŠADAUSKIENĖ, Jonavos raj. savivaldybės tarybos narė, Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkė

g. 1968-02-16

Numeris sąraše – 6 Politinė reklama.