Energingas, dažniausiai puikiai nusiteikęs, šmaikštus, turintis savo nuomonę, aktyvus viešajame Jonavos rajono gyvenime – tokį Erlandą Andrejevą, sukaupusį gerą dešimtmetį politinės patirties savivaldoje, regi aplinkiniai. Artimiau pažįstantys dar pridurtų, kad E.Andrejevas iš tų žmonių, į kuriuos visada galima kreiptis pagalbos ir jos sulaukti. „Jei galiu, padedu, tas tiesa, mane auklėjo būti žmogišku, empatišku kitam“, – sako Erlandas, pridurdamas, kad atjausti, padėti šalia esančiam turėtų būti savaime suprantamas dalykas.
Iš jaunimo organizacijų – į politiką
E.Andrejevas į rajono tarybą pirmą kartą buvo išrinktas būdamas 25-erių. „Žinoma, kad dalyvaudamas rinkimuose 2011 -aisias, neturėjau patirties savivaldos formavimo srityje, bet iki tol buvau aktyvus jaunimo organizacijų narys, vieną jų net patys su bičiuliais ir įkūrėme. Ten išmokau drąsiai reikšti nuomonę, pastebėti jaunimui svarbias problemas, sugalvoti būdų, kaip jas spręsti, argumentuotai apginti siūlomus sprendimus, inicijuoti pokyčius. O kadangi buvau drąsus, komunikabilus, man neblogai sekdavosi ir nuomonę apginti, ir komandą suburti, ir idėjas generuoti, – pasakoja E.Andrejevas. – Visi šie jaunimo organizacijose gauti įgūdžiai vėliau labai pravertė politinėje veikloje“.
Pasak E.Andrejevo, mintis dalyvauti rinkimuose ir kilo ėmus aktyviai dalyvauti jaunimo organizacijų veiklose.
„Man socialdemokratinės pažiūros visuomet atrodė arčiau „dūšios“. Aišku, įtaką darė ir tai, kad per jaunimo organizacijų veiklą labai gerai teko pažinti nacionalinės Socialdemokratinio jaunimo sąjungos lyderius, vienas jų buvo ir mūsų dabartinis meras Mindaugas Sinkevičius. Man patiko, kokias vertybes jie gina, kaip pasisako už lygybę, solidarumą, už paprasto žmogaus teises.
Pats socialdemokratų Jonavos rajono skyrius man neatrodė labai patrauklus – tuo metu čia, galima sakyti, visai nebuvo jaunimo, tikrai abejojau, ar man to reikia. Bet pamaniau – o ką aš prarasiu? Ogi nieko, tad kodėl nepabandžius, – atvirauja E.Andrejevas. – Dabar galiu pasakyti, kad ne vienas iš tų tuomet atrodžiusių vyresnių žmonių (kai tau 25, 50- mečiai atrodo jau visai senoliai – juokiasi Erlandas) man tapo mokytoju ir politinio, ir asmeninio gyvenimo kelyje“.
Tiesa, sako Erlandas, startas politiko karjeroje turėjo savo skaudžių akmenėlių. „Nėra lengva priprasti prie viešumo, kad tave, tavo išvaizdą, pasisakymus, net tai, ką perki parduotuvėje, gali aptarinėti aplinkiniai ir gali daryti tai viešai – socialiniuose tinkluose. Dabar manęs tai nežeidžia, tačiau pradžioje negatyvo buvo nemažai, turbūt ir dabar ne ką mažiau, bet aš į tai nekreipiu dėmesio. Vis augantis jonaviečių pasitikėjimas manimi – o tai rodo skiriami balsai – man didžiausia motyvacija“.
Keliai, mašinos, žmonės
Daugiabučių namų kiemai, automobilių stovėjimo aikštelių juose atnaujinimas ar platinimas, kelio ženklinimas ir saugumas, gatvių remontas ir panašios temos E.Andrejevui vienos artimiausių. Jis jau antrą kadenciją vadovauja rajono Saugaus eismo komisijai.
Klausiamas, ar pavyksta patenkinti visus gyventojų lūkesčius, E.Andrejevas sako, kad toli gražu ne, tačiau tam dažniausiai yra objektyvių priežasčių. „Negali padaryti visų žmonių laimingų, o lūkesčių turi kiekvienas. Vienas nori savo gyvenamojoje gatvėje riboti eismą, prašo saugumo kalnelių, kitas, žiūrėk, tuoj pat kreipiasi su visiškai priešingu prašymu – jokių ribojimų, ir dabar viskas tinka. Ir kaip rasti aukso vidurį?“, – retoriškai klausia E.Andrejevas.
Ne tik tarpusavio susitarimo tarp gyventojų stoka lemia nepateisintus lūkesčius. „Dar viena nereta priežastis – gatvės, dėl kurių į mus kreipiasi gyventojai, priklauso ne savivaldybei, o Lietuvos automobilių kelių direkcijai (LAKD). Kadangi nuosavybė ne mūsų, neturime įgaliojimų joje šeimininkauti, tačiau visuomet stengiamės rasti kompromisą ir su LAKD. Tačiau, deja, dažnu atveju – ne itin sėkmingai. Pateiksiu pavyzdį. Vairuojantys gyventojai puikiai žino, kaip sunku piko metu iš Kauno gatvės pasukti į kairę, į J.Ralio gatvę. Prašėme LAKD, kad toji J.Ralio gatvės dalis, kuri prasideda jau nuo tilto, būtų išplatinta, toje trumpoje atkarpoje atsirastų dvi juostos kiekvienoje eismo pusėje, o tai padėtų sureguliuoti srautą. Deja, LAKD į prašymą neatsižvelgė, klausimas vis dar lieka atviras. Ir tokių situacijų – ne viena“.
Eismas Jonavoje tapo saugesnis ir darnesnis
Gatvių siaurinimo tema – tikrai jautri gyventojams. „Galiu suprasti ir vairuotojus, nes plačiame kelyje drąsiau vairuoti, o su drąsa neretai ir greičio pedalą spusteli stipriau… Šioje kadencijoje buvo gatvių tvarkybos darbų ne vienas – ir P.Vaičiūno, ir A.Kulviečio, pradėta Lietavos gatvės rekonstrukcija.
Aš galiu pasakyti, kad statistiškai eismo įvykių rajone sumažėjo. Tiesiant naujus pėsčiųjų-dviračių takus (Chemikų, Kosmonautų – Žeimių gatvėse ir kitur) buvo pagerintos darnaus judumo galimybės. Ir, žinoma, vyšnia ant darnaus judumo torto tapo pėsčiųjų tiltas per Žeimių gatvę. Šiandien jis vienas iš mūsų miesto simbolių, – sako E.Andrejevas. – Aš asmeniškai džiaugiuosi, kad priėmėme sprendimą tvarkyti daugiabučių automobilių aikštelės prie naujai renovuotų namų. Jas ir platinome, ir atnaujinome dangą“.
Svetimų „reikalų“ nėra
Nors E.Andrejevas dirba miesto reikalų komitete (yra pirmininkės pavaduotojas), tačiau neretai dalyvauja ir nevyriausybinių organizacijų veikloje, pagelbėdamas joms, jis – neretas svečias ir Neįgaliųjų veiklos centre.
Pavasarį savivaldybei nusprendus perduoti du mikroautobusus ukrainiečiams, E.Andrejevas vieną jų drauge su humanitarine pagalba nugabeno iki Lenkijos – Ukrainos sienos. Paklaustas, kodėl daro dalykus, kurių neprivalo daryti, Erlandas sako, kad pats sau tokio klausimo neužduoda: „o kodėl turėčiau nedaryti? Kaip ir sakiau, mane taip augino – kitam padėti, suprasti, užjausti, o jei padėti negali – tai bent nemaišyti“.
„Apskritai laikausi nuostatos, kad gyvendamas bendruomenėje turi kažkokiu prasmingu būdu prisidėti prie jos augimo, – sako E.Andrejevas. – Tai gali būti ir geras darbas, ir pagalba, ir tiesiog žodinis palaikymas arba gera idėja, kuri visai bendruomenei būtų naudinga. Taip, man patikėta miesto reikalų sritis, bet mielai bendrauju ir su socialinių paslaugų įstaigomis, ir su nevyriausybininkais, ir su sportininkais – visi reikalai yra bendri rajono reikalai, „svetimų“ reikalų čia nėra“.
Laisvalaikis – hobiams
Laisvo laiko E.Andrejevas sako turintis nedaug ir dažniausiai leidžia jį su savo šeima: „su žmona mėgstame lankytis kultūros renginiuose, išvykti į operą, teatrą, esam dažni kino lankytojai. Dažniausiai kartu stebime ir Jonavos krepšinio komandos Cbet varžybas“.
Erlandą galima sutikti ir rajone vykstančiuose šachmatų turnyruose. „Žaisti šachmatais išmokė mano jau seniai į Amžinybę iškeliavęs tėtis. Tai – labai įtraukiantis žaidimas, dabar yra galimybė žaisti ir internetiniuose turnyruose, tobulintis. Nepraleidžiu progos pasivaržyti tiek prie šachmatų lentos, tiek virtualioje erdvėje“.
Paklaustas, ko šiandien dar trūksta Jonavai, Erlandas sako, kad padaryta tiek daug, jog svarbu ne tik kažką grandiozinio sukurti, bet tai, kas jau padaryta, puoselėti ir saugoti: „aš galiu pasakyti drąsiai – Jonava per pastarąjį dešimtmetį labai pasikeitė, mes tikrai turime pranašumą prieš kitus rajonus – turime sukūrę tokią aplinką, infrastruktūrą, įvairių viešųjų paslaugų pasiūlą gyventojams, kad ne gėda ir kitiems patarimą duoti. Tačiau ambicijų neabejotinai yra.
Pavyzdžiui, išnaudoti mūsų slidinėjimo kalną vasaros metu – įrengti ten vasaros rogučių trasą, Neries krantinę išnaudoti vandens turizmui, plėsti dviračių ir pėsčiųjų takų tinklą“. E.Andrejevo teigimu, niekur nedings ir jau susiformavęs požiūris dėl daugiabučių kiemų automobilių stovėjimo aikštelių: „ir toliau tęsime jų tvarkymą ten, kur bus renovuojami namai“.
Įsibėgėjant 2023 -iesiems, E. Andrejevas jonaviečiams labiausiai linki susitelkimo: „mes kartu daug įveikėme – ir pandemiją, ir nelegalių imigrantų, ir karo pabėgėlių krizes, manau, kad visose situacijose savivalda ir bendruomenė rasdavo sutarimą. Sunku pasakyti, kas dar laukia ateityje, bet mūsų visų vienybė būtina tolimesniam Jonavos kūrimui. Kurkime tą ateitį šiandien!”.
Erlandas ANDREJEVAS, Jonavos raj. savivaldybės tarybos narys, Miesto reikalų komiteto pirm. pavaduotojas, Saugaus eismo komisijos pirmininkas
g. 1985 06 20
Numeris sąraše – 3
Politinė reklama