Sporto miestui Jonavai Eisvino Utyros vardas puikia pažįstamas. Nuo vaikystės futbolo pasaulyje besisukantis trijų vaikų tėvas žaidė aukščiausioje šalies lygoje, o baigęs žaidėjo karjerą stojo prie komandų trenerio vairo. Nuo praėjusių metų gruodžio E. Utyra paskirtas eiti ir VšĮ „Jonavos futbolas“ vadovo pareigas. Jaunas, veržlus, iniciatyvus vadovas įsitikinęs – Jonavos futbolo lygmuo turi tvirtą perspektyvą kilti aukštyn.

Į futbolą atvedė senelis

E. Utyra gimė ir užaugo Jonavoje. „Studijavau Kaune, Lietuvos sporto universitete, įgijau sporto bakalauro diplomą (trenerio specializacija), ir, nors Kaune tikrai daug erdvės dirbti sporto pasaulio žmogui, aš grįžau į gimtąjį kraštą, – pasakoja E. Utyra. Jo nuomone, Jonava turi išskirtinumų, kurių didmiesčiai negali pasiūlyti gyventojams – pradedant išpuoselėta aplinka, baigiant viešosiomis paslaugomis. „Žinoma, mane, be kita ko, žavi puikios mūsų sporto bazės – arena, stadionas. Trūksta tik maniežo, kad ir žiemą vaikai galėtų pilnavertiškai sportuoti“, – sako jis.

„Futbolas – mano aistra nuo vaikystės ir čia, Jonavoje,  gavau progą juo gyventi“, – sako E. Utyra. Į futbolą Eisviną pastūmėjo senelis. „Jis atvedė mane į pirmąją treniruotę. Mane, aktyvų vaiką, ši sporto šaka iškart užkabino. Čia reikia ir pamąstyti, pastrateguoti, numatyti priešininko veiksmus, taip pat ir labai gerai pažinti komandos narius, kad galėtum „susižaisti“ ir pasiekti rezultato. Daugelis, kas futbolą mato tik iš TV ekrano ir nėra pasigilinęs, sako – „va, laksto sau 11-ika paskui kamuolį“, tačiau už „lakstymo“ slepiasi kiti, mano jau išvardinti dalykai, tad jokiu būdu nepavadinčiau futbolo paviršutinišku žaidimu“, – sako E. Utyra.

Pirmasis dabartinio VšĮ „Jonavos futbolas“ vadovo treneris – Gediminas Zdanevičius. „Vėliau užaugau iki Jonavos „Lietavos“ vyrų komandos, teko atstovauti I ir A lygų Kauno, Kėdainių komandoms, tačiau visi keliai sugrąžino į Jonavą. Čia, FK „Jonava“, būdamas 27 metų ir pabaigiau savo, kaip žaidėjo, karjerą. Tuomet prasidėjo kitas – trenerio kelias, o štai dabar man patikėtas ir Jonavos futbolo vadovo vairas. Neslėpsiu, tai rimtas, tačiau kartu ir labai įdomus iššūkis“, – dalinasi E. Utyra.

Vadovo siekis – stiprinti vaikų futbolą

Paklaustas, kokius uždavinius sau kelia tapęs naujuoju VšĮ „Jonavos futbolas“ vadovu, E. Utyra sako, kad pirmieji metai, jo nuomone, turi būti „higieniniai“.

„Pirmiausia tikiuosi atstatyti vaikų, jaunimo futbolą, peržiūrint viską iš pagrindų: ir programas, ir metodikas, stiprinant administraciją, darbo kokybę, – sako E. Utyra. – Futbolą šiandien lanko labai daug vaikų, o siekiant išugdyti gabius žaidėjus, nepakanka vien įprastų treniruočių. Turime taikyti tikslines priemones, tokias kaip tinkamas vaikų psichologinis paruošimas, mityba, stiprūs turnyrai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje ir t.t. Kaip ir minėjau, turime tikrai gerą bazę, kurią dar patobulinus, tiesiog privalome maksimaliai išnaudoti žaidėjų rengimui.

Kalbant apie Jonavos reprezentacinę komandą, pagrindinis tikslas – užsiauginti vietinius žaidėjus, galinčius užtikrintai atstovauti miestui šalies futbolo lygose ir čempionate.

Labai norėčiau pasidžiaugti, kad jau turime ir puikių pasiekimų – FK Jonava U-19 komanda tapo 2022 m. Lietuvos čempione. Taigi privalome išsaugoti šią kartą ir pasiūlyti jiems tolimesnį augimą“.

Padėtų maniežas

Kalbėdamas apie sportinę bazę, pritaikytą futbolui mūsų mieste, E. Utyra sako, kad ji – viena geriausių Lietuvoje.

„Turime puikų stadioną, tiek natūralios, tiek dirbtinės dangos, tuo galime net girtis prieš didžiuosius šalies miestus, puikios žiūrovų tribūnos, kartu ir visa infrastruktūra, kur žaidėjai persirengia, ruošiasi varžyboms ir pan. Patikėkit, yra miestų, kur nėra galimybės net persirengti atvykus į varžybas, jau nekalbu apie dušą su šiltu vandeniu, – pasakoja E. Utyra. – Tačiau, jei kalbėtumėme apie sportą šaltuoju sezonu, susiduriame su nemenka problema –  žaidėjai ir vaikai neturi kur treniruotis. Futbolu domisi daug vaikų, todėl į mokyklų sales netelpame, juolab, kad toks sportiškas miestas kaip Jonava vysto ir plėtoja ne tik futbolą – į mokyklų sales renkasi krepšinio, tinklinio vaikai.

Taigi norėtųsi praplėsti jau turimą bazę ir pastatyti futbolo maniežą, kuriame treniruotės ir varžybos galėtų vykti ištisus metus. Beje, maniežas – funkcionalus sprendimas, kuriuo laisvai galėtų pasinaudoti ir kitos sporto šakos (lengvoji atletika ir pan.). Jo atsiradimas pasitarnautų ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų sportiniam pasirengimui. Jei tik pavyktų įgyvendinti futbolo maniežo viziją, Jonava neturėtų lygių“.

Asmenybę keičia vaikai

Be įsipareigojimų sportui naujasis VšĮ „Jonavos futbolas“ vadovas turi ir kitų malonių rūpesčių – namie grįžtant iš darbo jo laukia žmona ir trys mažyliai. Jauniausiajai – dar tik 6 mėnesiai. Ar sunku derinti darbą ir šeimyninius įsipareigojimus? E. Utyra sako, kad viskas suderinama, svarbu, jog šeimoje būtų vienas kito palaikymas.

„Smagu, kai yra veiksmo ne tik darbe, bet ir grįžus namo, – sako E. Utyra. – Vaikai mane labai stipriai pakeitė kaip asmenybę, kasdien turiu ko iš jų pasimokyti. Esu labai dėkingas savo vaikams ir žmonai už kantrybę ir supratimą. Kadangi niekaip nesugebu dvimečio sūnaus Jono ramaus išvesti iš futbolo aikštės, manau, kad Jonavoje neišvengsime ir dar vieno Utyros futbole“.

Eisvinas UTYRA

g. 1990-09-14

VšĮ „Jonavos futbolas“ direktorius

Numeris socialdemokratų kandidatų sąraše – 21

Politinė reklama